A Hold földtávolban lesz, látszó átmérője az év teliholdjai során ekkor a legkisebb. Ha szeretnénk meggyőződni arról, hogy mi a különbség a szuperhold és a minihold között, itt a remek alkalom, hogy elkészítsük a referenciafotót! Teleobjektívvel érdemes fotózni a teliholdat, eltenni a felvételt, hogy majd decemberben, amikor földközeli teliholdunk lesz, a fotó párját azonos felszereléssel elkészítve összehasonlíthassuk a méretüket. A fotót akkor készítsük el, amikor a Hold már kicsit magasabban jár az égen, mivel holdkelte környékén az alsóbb légrétegek hatására torzulhat az alakja, de este 10-11 felé már biztosan torzulásmentes képet kaphatunk.

A júniusi telihold kelte a keleti határszélen 20:10, Budapesten 20:21, a nyugati határunk közelében pedig 20:30. A holdkelte még nappali fényben történik, mintegy 15 perccel később nyugszik csak le a Nap, így a megfigyelésére nem túl jók a feltételek és csak igen tiszta légköri viszonyokban láthatjuk a horizonton megjelenő Holdat. Másnap, bár ekkor már picit fogy a Hold (98,6%-át éri a napfény), sokkal látványosabb holdkeltét láthatunk, napnyugta után fél órával, már sötétedő égen bukkan majd fel égi kísérőnk a keleti látóhatáron.

A Szaturnusz kíséri a Holdat

Egy érdekességet is megfigyelhetünk ez alkalommal: a Hold alatt a Szaturnusz bolygót is látható lesz. Ehhez azonban meg kell várnunk, míg elkezd sötétedni, este 10 után már megfelelő fényviszonyokat kapunk, ekkor a Szaturnusz 3 fokkal lesz szinte pontosan a Hold alatt, a távolságuk másnap hajnalra kb. 2,5 fokra csökken. Mivel az égi páros egész éjjel viszonylag kis magasságban látszik, így remek lehetőség adódik asztrotájkép készítésére is, mivel a Szaturnusz is fényes, így akár városi környezetben is szép kompozíciók születhetnek.

Forrás: ng.hu; fotoapparat.hu; kép: pixabay.com