2017. április 30-ig látható az 55 fotót bemutató tárlat.
"A kiállítással az a célunk, hogy ráirányítsuk a figyelmet mai korunk rabszolgaságára és ösztönözzünk mindenkit arra, hogy a maga módján segítsen ennek a problémakörnek a felszámolásában" - hangsúlyozta Kovács Gábor, a Kogart Ház vezetője a megnyitón.
Ráza Dzsafar, a 2015-ben alakult Global Sustainability Network szervezet egyik alapítója elmondta: egyesületük amellett, hogy a modernkori rabszolgaság megszüntetésére jött létre, azt is vállalta, hogy rámutasson a valós problémákra.
Nagy eredménynek nevezte a tavaly december 2-án megtartott Vatikáni találkozót, amelyen Ferenc Pápa mellett a világ legfőbb vallási vezetői vettek részt. "Ez az esemény adta meg a lökést azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek korábban már megkezdődtek" - hangsúlyozta Ráza Dzsafar.
Beszélt az ENSZ által felkarolt globális fenntarthatósági célokról is, amelyek közül az egyik a rabszolgaság felszámolására irányul. A megállapodást aláíró 195 ország kötelezettséget vállalt arra, hogy az egyezményben megfogalmazott célokat 2030-ig teljesíti - hívta fel a figyelmet.
Lisa Kristine amerikai fotográfus felhívta a figyelmet arra, hogy a mai rabszolgaság egy rejtőzködő téma, és nem sokat lehet tudni róla. "A számokból viszont kiderül, hogy a földön jelenleg 46 millióan élnek rabszolgasorban" - hangsúlyozta.
A képek közül kiemelte azt, amelyen téglahordó férfiak láthatók. Ezek az emberek napi 16-17 órát dolgoznak a 40 fokos hőségben. A fejükön 18 darab 2 kilogrammos téglát cipelnek több száz méteren keresztül egy teherautó platójáig.
Egy másik fotón ghánai kisfiú látható vízcseppekkel az arcán. Lisa Kristine kifejtette, hogy ezeket a gyerekeket kicsik és finom ujjaik miatt dolgoztatják. Feladtuk, hogy egy mesterséges tóban a halászok által bedobott és összegabalyodott hálókat kibogozzák.
"A legtragikusabb az, hogy nem tanítják meg őket úszni, és azok a gyerekek, akikkel találkoztam, mindegyikük ismert minimum egy vele egykorú gyereket, aki megfulladt a munka közben" - mondta a fotós.
Lisa nem egyszerűen csak fényképez: munkája változást inspirál. Hat kontinens több mint 100 országában dokumentálja a helyi kultúrákat, erőteljes képeivel fontos és aktuális társadalmi problémák ellen küzd.
Lisa számos civil szervezettel dolgozik együtt a modern kori rabszolgaság ellen. Olyan media platformokon állt ki az ügy mellett, mint a CNN vagy a Reuters, és TED konferenciákon, múzeumokban, civil szervezeteknél, üzleti konferenciákon, főiskolákon, egyetemeken tartott már előadásokat a témában. Az ENSZ és az Amnesty International is elismerésben részesítette eddigi munkájáért. Jelenleg együtt dolgozik a Vatikán-beli Pontifical Academy of Sciencesszel és a Global Sustainability Networkkel is.
Forrás: MTI; Fotók: Illyés Tibor (MTI)