A Tokióban székelő Nikon Corporation vagy ismertebb nevén Nikon optikai és képalkotó eszközök, fényképezőgépek gyártására specializálódott. Többek közt fényképezőgépeket, távcsöveket, mikroszkópokat és optikai mérőeszközöket gyárt, valamint a NASA-nak is fejlesztett készülékeket. A multinacionális vállalat a Mitsubishi Csoport tagja, fő konkurense a Canon.
Legismertebb termékei a Nikkor objektívek (F-Bayonettes és nagy formátumú fényképezőgépekhez, fotónagyítókhoz, és egyéb felhasználásra), a Nikon F-sorozatú tükörreflexes filmes gépek, a Nikon D-sorozatú digitális tükörreflexes gépek, a Coolpix digitális kompakt fényképezők, és a Nikonos vízalatti filmes fényképezők.
A cég története
A céget 1917-ben három vezető gyártó összeolvadásával alapították "Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha" (Japán Optikaipari Vállalat) néven.
1932-ben vezették be a Nikkor márkanevet az objektíveiknek.
A második világháború alatt a vállalat gyárainak száma 9-re, dolgozóinak száma 23.000-re nőtt, miközben távcsövekkel, lencsékkel és periszkópokkal látta el a japán hadsereget. A háború után a cég visszatért civil polgári termékvonalához, immáron egyetlen gyárüzemmel.
1948-ban megjelent az első Nikon márkájú fényképezőgép, a Nikon I.
A Nikkor objektívek népszerűsítése az amerikai fotóriporter David Douglas Duncan közreműködésével történt. Duncan a koreai háború kezdetekor Tokióban dolgozott, mikor is megismerkedett a fiatal japán fotóssal, Jun Miki-vel, aki megismertette őt az japán márkával. 1950 júliusától 1951 januárjáig Duncan tudósított a koreai háborúról, Nikkor objektívekkel szerelt Leica fényképezőivel. Magas kontrasztú, pengeéles képei bejárták a világot, melyek több professzionális fotográfus figyelmét is felkeltették.
1959-ben piacra dobják az első tükörreflexes (SLR) gépüket, a Nikon F-et.
A vállalat 1988-ban a fényképezői neve után felvette a ma is használatos Nikon Corporation címet.
Kapcsolat a Canon-nal
A két cég együttműködése a második világháború előtt kezdődött.
Mivel az akkor még szárnyait bontogató Canon (akkori Seiki-Kogaku) még nem fejlesztett optikákat, csak fényképezőgépet, első modelljeikhez a "Nippon Kōgaku Kōgyō K.K."-tól (a Nikon jogelődjétől) kért segítséget. Így az első Canon modellek Nikkor objektívekkel lettek szerelve.
Az együttműködés első gyümölcse az 1935–1936-os évek fordulóján bemutatott Seiki-Kogaku „Hansa Canon” gép volt, melynek utolsó, negyedik változata 1940-ben került piacra. Az együttműködés második és egyben utolsó modellje az 1946-ban megjelent Seiki-Kogaku Canon J (Junior) II volt.
Napjainkban a két gyártó egymás legnagyobb konkurense.
Nagy ünnepségre készül a cég júliusban
A Nikon születésnapi bulija kapcsán komoly és nagy dolgokra számíthatunk. Így például megszűnik a D610, a D750, és helyükre a D760 érkezhet majd. A D810 utódmodellje pedig a D500 full frame szenzoros változata lesz, aminek a neve még nincs lefixálva. A 36 x 24 mm-es lapkán kívül azért lesznek még újítások, így például még jobb, még érzékenyebb AF rendszerrel, még nagyobb pufferrel és sorozatfelvételi sebességgel, és nagy valószínűséggel két XQD memóriakártya foglalattal is számolhatunk. Afféle „bébi D5” érkezhet (mint anno a D3/D700 esetén volt).
Megszűnik a Df, aminek a helyébe egy kisebb, tükör nélküli (!), full frame képérzékelős váz érkezik, ami kompatibilis lesz az F-bajonettes objektívekkel.
Az évforduló hivatalos oldala: http://www.nikon.com/100th/
Forrás: fotoapparat.hu; wikipedia; foto: google